Oruç Üzerine Bir Sohbet

Size Ramazan ve özellikle oruçla ilgili birkaç düşünce sunmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Ramazan, Arap takviminin dokuzuncu ayı olup İslam inancına göre Kuran’ın yeryüzüne inmeye başladığı kutsal ay sayılır. Şehr-i ramazan boyunca müslümanlar güneşin doğuşundan batışına kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkide bulunmamak anlamına gelen oruç tutmakla yükümlüdürler. Oruç; İslamiyet’in beş temel zorunluluğundan biridir ve bu emri yerine getirmeyen kişi (hasta veya yolculuk haricinde) İslamdan çıkmış sayılır.

Peki, oruç tutmanın amacı nedir? Günümüzde kimi orucun amacı sağlıktır der, kimi ise işte ibadetimizin bir parçasıdır der. Halbuki esas amacı Ebû Hüreyre’nin naklettiği şu hadîste açıklanır: «İnanarak ve bilerek Ramazan ayını ihyâ edenin (dirilten, canlandıran - oruç tutarak, sadaka vererek, terâvih kılarak vb.) geçmişteki bütün günahları bağışlanır

Demek ki sonuçta oruç, tıpkı diğer bütün dini yükümlülükler gibi, günahların karşılığına verilen bir bedel niteliğindedir. İşlenen bir günahın bağışlanması için yapılması ya da verilmesi gereken şeye kefâret denir. Müslüman inançlarına göre, Tanrı ancak bir kefâret karşılığında günahı bağışlar. Bu kefâret çoğunlukla oruç tutmak, sadaka vermek, kurban kesmek, iyilik yapmak vb. gibi işlerle gerçekleştirilir.

Other Books By Lütfi Ekinci

Author: 
Year: 
2014

Comments

İsa Peygamber, Allah'ın elçisidir. Muhammet Peygamber gibi. Anlatım çok güzel ama öteleme/şirk/inkar etme/kandırma/yanıltma içeriyor maalesef. İsa Allah'ın oğlu olur mu. Oğul edinen Allah'a ben tapınmam. Oğul, kız ve hiç bir yaratılmışa ihtiyacı olmayan, OL DEYİNCE OLDURMAYA gücü yeten, övgüye lâyık, hiçbir yaratılmışa (İsa Peygamber dahil) benzemeyen Tek Allah'tır O. Müslümanların yaşantısına bakıpta yanılma! İslâm son hak dindir. Babalık/Oğulluk yaratılmışların sıfatıdır. Ateş yakar. Öyle mi? Hayır. Allah yakma derse yakmaz. İsa Peygamberi de yaratmaya gücü yetendir benim Tapınacağım Tanrı. Vazgeçin şu saçma inanıştan. Allah'a gerçek teslim olun.

İsa Peygamber, Allah'ın elçisidir. Muhammet Peygamber gibi. Anlatım çok güzel ama öteleme/şirk/inkar etme/kandırma/yanıltma içeriyor maalesef. İsa Allah'ın oğlu olur mu. Oğul edinen Allah'a ben tapınmam. Oğul, kız ve hiç bir yaratılmışa ihtiyacı olmayan, OL DEYİNCE OLDURMAYA gücü yeten, övgüye lâyık, hiçbir yaratılmışa (İsa Peygamber dahil) benzemeyen Tek Allah'tır O. Müslümanların yaşantısına bakıpta yanılma! İslâm son hak dindir. Babalık/Oğulluk yaratılmışların sıfatıdır.

İslamda Ramazanda hasta yolcu veya mükellef değilsen tutma mecburiyeti vardır. Fakat oruç tutmayanda dinden çıkmış sayılmaz. Sevabını alamaz ve günahtır cezası vardır. Ancak oruç u inkar edip tutmaz ise işte o zaman dinden çıkmış olur.

İslam hristiyan olacaksan önce ismini değiştir :-)

Deniyorum ama kitabı indiremedim

avrupada yaşamak için hristiyan olucaksan boşa olma kardeşim illa onu istiyorsan git pasaport falan çıkar bir yurt dışına git biriyle yalandan evlen olsun bitsin hristiyanlığı tanımadan yalandan hristiyan olma

merhaba.. Hıristiyan olmak ve Avrupada yaşamak istiyorum.. Bana destek verebilir misiniz.

Add new comment