Kur’an ve Kutsal Kitap

En büyük iki dinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Kitabımın şimdi Türkçe olarak da yayımlanacağına özellikle sevindim. Çeyrek asır içinde Türkiye’yi birçok kez ziyaret ettim. Türkiye’de çok sayıda insanla birebir tanıştım. Farklı mezheplerden Hristiyanlarla ve kilise önderleriyle görüşmelerim oldu. Aynı zamanda Müslümanlarla ve Müslüman önderlerle de bir araya geldik. Seyahatlerim sırasında bu dinamik ve olağanüstü güzel ülkeyi sever oldum. Tabii ki, Almanya’da samimi olduğum Türk kökenli komşularımı da unutmuyorum…
Ama bu kitabımın Türkçe basımı için uğraş sarf etmemin nedeni, yalnız güzel kişisel deneyimlere sahip olmam değildir. Türkiye, bana göre, Hristiyanların ve Müslümanların bir araya gelip inançlarını konuşmalarının mümkün olduğu ayrıcalıklı bir ortamdır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, bu topraklarda, gerek Müslüman halk içinden değerli İslam alimleri, gerek Hristiyan halklar içinden Hristiyan ilahiyatı konusunda iz bırakmış önemli düşünürler ortaya çıkmıştır.
Bugünkü Türkiye, Doğu ile Batı ve Asya ile Avrupa arasında bir köprü olarak algılanıyor. Açık ve dürüstçe, İslâm ve Hristiyan inançlarının hem ortak yönleri hem de derin farklılıkları hakkında, samimi bir ortamda konuşmanın, özellikle Türkiye’de mümkün olabileceğini düşünüyorum. Benim umudum, hem Hristiyanların hem de Müslümanların, yazdıklarımın kendi inançları hakkında yazdıklarımın doğruluğunu kendilerinin bir kere daha tespit edip birlikte bu konuları samimi bir ortamda görüşmek için teşvik almalarıdır.

About the Author

Thomas Schirrmacher

Alman uyruklu Prof Dr Thomas Schirrmacher (1960 doğumlu) World Evangelical Alliance’in İnsan Hakları elçisi olarak 600 milyon Hristiyanın sözcüsüdür. Schirrmacher aynı zamanda World Evangelical Alliance’in Teoloji Komisyonu’nun başkanlığını ve International Institute for Religious Freedom’un başkanlığını yapıyor.
Thomas Schirrmacher, Hristiyan ilahiyatı, Kültür Antropolojisi ve Karşılaştırılmalı Dinler Bilimi alanlarında farklı üniversitelerde doktora yaptı.
Martin Bucer Avrupa Teoloji Semineri’nin kurucusu ve müdürüdür.
Schirrmacher, Hristiyan Teoloji, Hristiyan Ahlakı ve İnsan Hakları konularında çok sayıda kitabın yazarıdır.

Comments

merhaba sizin siteden indirmek istiyorum bazi kitaplar

Add new comment